گیاه سینره از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد و گیاه یکساله تا دو ساله است. گل سینره مشابه گل میناست و در رنگ های آبی، صورتی، بنفش، سفید و یا دو رنگ وجود دارد. زمانی که همه گل ها باز شدند، در مدت کوتاهی گل دهی تمام می شود.سینره گیاهی است که همه ما را به یاد بهار می‌اندازد و با گل‌های زیبای خود خانه های نوروزی ما را طراوت می‌بخشد. می‌خواهید پرورش آن را یاد بگیرید تا آن را برای مدت بیشتری در خانه داشته باشید؟ممکن است خیلی از ما در اول بهار گیاه سینره را خریداری کنیم اما تنها مدتی پس از آنکه آن را به خانه می‌آوریم خراب شود. خب این به آن علت است که ما راه و روش درست نگهداری از آن را بلند نیستیم.گیاه سینره گل‌هایی فراون به رنگ‌های سفید، بنفش، صورتی، قرمز، آبی و طیف‌هایی از این رنگ‌ها دارد. این گیاه در واقع گیاهی چند ساله است اما تنها در مناطقی که تابستان‌های خنک دارند. در بقیه مناطق هم می‌توان با مراقبت‌های خاصی گیاه را به صورت چند ساله پرورش داد اما سخت‌تر است. اگر نمی‌خواهید این سختی را به خودتان بدهید گیاه را تا زمانی که گرمای تابستان از راه برسد نگه دارید و بعد از خشک شدن آن را دور بیاندازید. سینره را می‌توان هم در خانه و هم در باغچه و بالکن پرورش داد.امروز با سایت گل فروشی ژینو باشید.

 


خلاصه ای از نیازهای سینره

گل سینره

خاک و تغذیه :خاک سبک با زهکشی خوب و مرطوب

دمای ایده آل محیط : ۱۲ درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت : مرطوب

نور محیط : زیاد

این گل برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل 3 نمونه سینره وجود دارد :

1) سینره هیبریدگل درشت با بلندی 40 سانتی متر

2) سینره ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر

3) سینره پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین 30 تا 60 سانتیمتر می باشد.

این گیاه گل هایی شبیه گل مینا دارد و در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گل ها حدودا 5 سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گل ها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگ های این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است.

خاک: خاک مناسب برای این گل، خاک زهکشی شده خوب و مواد آلی کافی + 2/3 خاک پر قدرت و سبک باغچه + 1/3 خاک برگ می باشد بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد.

نور: نور باید کافی باشد ولی مستقیم و شدید نباشد.

دمای مناسب: دمای محیط نگهداری آن را بین ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتیگراد حفظ کنید.

آبیاری: سعی کنید خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و آبیاری را از قسمت پایین و از طریق زیر گلدانی انجام دهید.

آفات و بیماری های گیاه سینره

گل سینره

معمولا آفاتی که از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند مثلا شته، تریپس، کنه عنکبوتی و سفید بالک ها به سینره حمله می‌کنند. این آفات شیره گیاه را می‌مکند و آن را تضعیف می‌کنند و همچنین باعث انتقال بیماری‌های ویروسی به گیاه، دفورمه شدن گیاه و پوشیده شدن برگ‌ها با قارچ دوده می‌شوند.اگر حمله این آفات به گیاه‌تان شدید بود و می‌خواستید گیاه را به صورت چند ساله نگه دارید، می‌توانید سینره‌تان را با صابون‌های حشره کش سم پاشی کنید. سم را به خوبی به همه نقاط گیاه بزنید و منتظر تاثیر آن باشید. سم پاشی را هفته‌ای یک بار، یا بر اساس دستور گفته شده رو بسته سم، تکرار کنید تا زمانی که آفت از بین برود.تراکم بیش از حد گیاهان در کنار هم، شب‌هایی با هوای مرطوب و مرطوب ماندن شاخسار گیاه سینره را به ابتلا به بیماری قارچی لکه برگی، سفیدک پودری و کپک خاکستری مستعد می‌کند.اگر می‌خواهید از ابتلای گیاه‌تان به بیماری‌های قارچی جلوگیری کنید، گیاهان‌تان را در فاصله مناسب از یکدیگر قرار دهید تا گردش هوای خوبی در میان‌شان برقرار شود. همچنین اول صبح آنها را آبیاری کنید تا با فرا رسیدن شب خشک شده باشند.

تکثیر سینره: اين گياه بوسيله بذرهاي بسيار ريزش تکثير می شود و مراحل رشد رويشي آن فوق العاده کند است. بعد از يک دوره طولاني رشد رويشي وارد مرحله زايشی می شود و گل های رنگين توليد می كند. سينرر را در محيطي با خاک غنی از مواد غذايی و درجه حرارت نسبتاً يکنواخت پرورش می دهند.اما بعد از به گل رفتن گياه و ظهور گل ها درجه حرارت محيط را تا حد امکان پايين می آورند تا دوره شکوفايی گياه طولانی تر شود. بذرهای سينره بسيار کم دوام هستند و قوه ناميه خود را بسرعت از دست می دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن ها، در اوايل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت می کنند.برای جوانه زنی و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگامي كه گياه 2 برگه شد در گلدان ها يا استكانی می كارند و زمانی كه 6 برگه شدند در گلدان های اصلی برای فروش قرار می دهند.

نکته مهم در پرورش سينره: کاربرد کودهای اسيدی برای ساخت بهتر آنتوسيانين است. برای داشتن آنتوسيانين بهتر و رنگريزه های بهتر در گل های گياه از محيط های اسيدی برای کشت گياه استفاده می کنند.

برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید