وطن اصلی اکالیپتوس قاره استرالیا می‌باشد. علاوه بر آن جنس اکالیپتوس در جزایر تاسمانیا، پاپوآ، تیمور و جاوه انتشار دارد. به علت سازگاری با شرایط مختلف و سهولت کاشت و ازدیاد سرعت رشد و بهره دهی، اکالیپتوس به سرعت در نقاط مختلف جهان انتشار و پرورش یافته است. با وجود این که تاریخ انتشار آن در خارج از استراليا متجاوز از صد سال نیست، بسیاری از کشورهای جهان درصدد ایجاد جنگل‌های مصنوعی از این درختان زودرشد برآمده و در این راه موفقیت‌های درخشانی کسب کرده‌اند. در این جا باید اعتراف کرد که ایران از ارزش و اهمیت اکالیپتوس غافل بوده، به طوری که در نقشه کشورهای استفاده کننده از منابع سرشار اکالیپتوس نامی ‌از ایران برده نشده است و قدمت این درختان در ایران کمتر از ۷۰ سال می‌باشد.با معرفی درخت اکالیپتوس در سایت گل فروشی ژینو همراه ما باشید.

 


محل مناسب رویش اکالیپتوس :

درخت اکالیپتوس

گونه‌های اکالیپتوس بیشتر در زمین‌های باتلاقی و مرداب‌ها و نوع گونه اکالیپتوس در آب و هوای نیمه خشک و نیمه مرطوب، خاک نسبتا آهکی و ماسه‌ای بهتر رشد می‌نماید.

قسمت مورد استفاده گیاه اکالیپتوس :

قسمت مورد استفاده اکالیپتوس برگ‌های آن، مخصوصاً درختان مسن تر است. برگ‌های این گیاه بر حسب گونه اکالیپتوس دارای اشکال مختلف هستند از شکل برگ‌ها، طرز قرار گرفتن آنها را روی ساقه و ساختمان گل و میوه گونه‌های مختلف اکالیپتوس را شناسایی می‌کنند.

بازار گیاه اکالیپتوس :

گیاه اکالیپتوس به علت داشتن مصارف زیادی که در صنایع مختلف دارویی، صنعتی، بهداشتی و غذایی دارد، پرورش آن در کشورهای مختلف روز به روز زیاد می‌گردد. کشورهای اصلی عرضه کننده فرآورده‌های مختلف گیاه اکالیپتوس شامل استرالیا، هندوستان، برزیل، چین، آمریکا، روسیه و غیره می‌باشند.

 


نیازها:

درخت اکالیپتوس

اکالیپتوس به مکان کاملا آفتابی نیاز داره و باید در برابر بادهای شدید و سرد محافظت بشن یادم میاد که توی سرمای شدید سال ۸۶ اکثر اکالیپتوس های تهران رو سرما زد و خاطره کرد به خاک حاصلخیز نیاز داره برای رشد خوب و کلا یادتون باشه با اینکه همیشه سبز هستند ولی بهترین رشد رو توی هوای گرم تابستون توی تیر ماه داره یعنی توی هوای گرم تازه تازه برگ در میاره.هوای زیر صفر رو زیاد نمیتونه تحمل کنه.این درخت بومی نیمکره جنوبی و استرالیا هستش که توی استرالیا طوطی ها زحمت گرده افشانی رو میکشن ولی جاهای دیگه زحمتش میوفته پای زنبور ها .به هر حال ما خسته نباشید میگیم به این عزیزان زحمت کش.

کاربرد:

برگهای اکالیپتوس دوستان جهت تهیه بخور همینطور که گفتم مورد استفاده برای ضدعفونی قرار میگیره توی درمان سرماخوردگی و مشکلات تنفسی خیلی بدردخوره.به علت دارا بودن پوست تنه و فرم زیبا همینطور برگهای سبز تا آبی رنگ و همیشه سبز بودن توی فضای سبز در ترکیب با درختای با رنگ دیگه جهت کاشت در پارکها یا حیاط منزل مناسب هستش.

تکثیر:

دوستان این درخت تکثیرش خیلی سخته با قلمه چون قلمش مواد هورمونی لازم برای ریشه زایی رو کمتر داره بنابراین یا از هورمون باید استفاده کرد یا با بذر توی بهار یا پاییز تکثیرش کرد.به هرحال قلمه باید از شاخه سال جاری و در آخر تابستون گرفته بشه.

برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید